2016. április 4., hétfő

Pécsi Müszi Dráma 11.c: Emberi pajzs hadművelet

Pécsi Müszi Dráma 11.c
Emberi pajzs hadművelet

Napjainkban, a megoldatlan migránsválság, az újra ismétlődő terrortámadások egyre inkább erősítik egy esetleges háború kirobbanásának félelmét. Az előadás egy aktuális kérdéssel foglalkozik diákok szemszögén keresztül.
A hadat üzenő ország egy maroknyi fiatalja összefog, hogy emberi pajzsként védelmezzék az ellenséges országot, így állítva meg a háborút. Az „ellenség” védelmezése önmagában érdekes elgondolás. A víztározók és az olajkutak megvédése fontosabb cél volt azonban, mint az országban élő embereké vagy a nemzet igazi értéket képviselő részeié. A nemes célokat képviselő ugyanakkor kissé tudatlan, naiv diákok belecsöppennek egy helyzetbe, melynek megoldásához túl kevésnek bizonyulnak. A kőkemény valóság és a szélmalomharcnak tűnő feladat fokról fokra tehetetlenebbé teszi a közösséget.
Az újságok többfunkciós használata nagyon egyszerű, mégis látványos, minden jelenetben indokolt megoldás. Azonban a háttérre felfüggesztett, az éppen aktuális helyszínt jelző táblák úgy gondolom feleslegesek, hiszen a jelenetekből egyértelműen kiderül a szituációk színtere. Egyedi és igazán látványos volt a neonfények használata, mely megteremtette a rémálom szürreális, groteszk világát. A hatást tovább fokozta a korábban elhangzott, hívogatóan szép dal rémisztő, szövegében is kifordított, eltorzult változata. A finom virág húsevő növénnyé változott át. Ez a kép párhuzamba állítható a világ, az emberi társadalom eltorzulásával. Szintén párhuzam vonható az időjárás jelentésben elhangzottak és a cselekmény között.
A darab magvas és sokszor rendkívül súlyos gondolatokat közvetít, azonban ezek néhányszor túlságosan is kimondásra kerülnek. Azt gondolom, erre nem feltétlenül van szükség, hiszen a néző fejében a látottak alapján egyértelműen megszületnek, anélkül is, hogy konkrétan elhangznának.
A háború és a békéért való küzdelem, a jó cél érdekében küzdők falakba ütközése, tehetetlensége, kiszolgáltatottsága, a média és a vezető kormány hatalma, felelőssége mind olyan problémák, melyek mindig voltak és lesznek. De mindig lesz egy tettre és változtatásra kész, új, fiatal generáció is, amely kész cselekedni. Ez számomra az előadás legfőbb üzenete.

Jászai Adél



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése